Położenie

 Historia

 Zabytki

 Kościół

 Pałac

 Szkoła

 Biblioteka

 Legendy

 Mapa

 Strona główna


  Biezdrowo  

  wieś  w  gminie  Wronki  


  PAŁAC  

Pałac w Biezdrowie zaprojektował znakomity architekt Stanisław Hebanowski dla ówczesnego właściciela wsi Stanisława Kurnatowskiego. Obiekt wzniesiono po roku 1877, prawdopodobnie na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku i do wybuchu II Wojny Światowej pozostawał w rękach właścicieli Biezdrowa. Po wojnie majątek ostatecznie rozparcelowano, a pałac stał się własnością Państwowego Funduszu Ziemi. Bogate wyposażenie wnętrz zostało zniszczone i rozgrabione. W części pomieszczeń funkcjonowała do roku 1985 Szkoła Podstawowa, w części zamieszkiwali prywatni lokatorzy, w tym także nauczyciele miejscowej szkoły. W 1984 roku przeprowadzono pierwszy, powierzchowny remont pałacu. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku pałac sprzedano prywatnemu właścicielowi, który w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął nieudane prace remontowe. Dopiero po sprzedaży obiektu przedsiębiorcy z Poznania rozpoczęto intensywne prace remontowe, które w latach 1991 - 1992 wykonywało Przedsiębiorstwo Budowlane H. Paech z Międzychodu. Równolegle do remontu pałacu budowano budynek zaplecza oraz prowadzono ogradzanie i renowację otaczajacego pałac parku.

Pałac-willa jest budowlą murowaną, otynkowaną, dwukondygnacyjną, o horyzontalnie zakomponowanej bryle, założonej na rzucie wydłużonego prostokąta, w stylu neorenesansowym. Zawiera elementy klasycyzujące m.in. ryzality, aneksy, tarasy i wieżę. Bryła obiektu jest bogato rozczłonkowana, piętrowa z trzykondygnacyjną wieżą, górującą przy zachodniej elewacji. Budowla jest ozdobiona oknami wykuszowymi, tarasami i licznymi detalami. Na fasadzie znajdują się ceramiczne rzeźby symbolizujące zajęcia gospodarskie w poszczególnych porach roku. Na tympanonach zostały umieszczone herby Łodzia. Na piętrze, w korytarzu istniała dekoracja heraldyczna.

Pałac otacza park leśny o powierzchni 7,45 ha, a w nim liczne okazy drzew, a w tym: ośmiopienna lipa drobnolistna o obwodzie 278 cm i wysokości 24 m., plan klonolistny o obwodzie 340 cm i wysokości 26 m i buk zwyczajny o owodzie 355 cm i wysokości 27 m.

Pałac i park znajdują się w rękach prywatnych i nie są obecnie udostępnione do zwiedzania.


                     







POWRÓT
do strony głównej